hubatka@hubatkaconsulting.cz    +420 773 100 766

Starosti s levou a pravou hemisférou

Každá mozková hemisféra je odlišná a každá řídí jiné činnosti. Tento fakt většina lidí zná. Jiná věc však je, jak s tím naložit ke svému prospěchu.

Pravá hemisféra mozku řídí:
  • fantazie, snění
  • je bez naší vědomé pozornosti
  • k vyjádření používá pocity, vnitřní obrazy
  • umění a intuice…..
Levá hemisféra mozku řídí:
  • verbální komunikace
  • logika, postupy, přemýšlení
  • plánování…

Myšlenkové mapy stojí právě na principu propojení mozkových hemisfér a tím umožňují svému uživateli využít větší kapacitu mozku. Většina lidí a zejména muži silně preferují právě levou hemisféru, jejíž dominancí je logika, řízení …., tak jak jsme si popsali výše. Jenže k pojetí celého řešeného problému komplexně je třeba využít i tu pravou , tvůrčí a intuitivní část. Jen tak bude efekt a úspěch dokonalý. Problém je ten, že to jaksi „na povel“ neumíme. Hodně tomu při tvorbě mapy pomáhá krátká meditace, uvolňovací cviky z metody One Brain nebo jiná záležitost, která umožní mozek, resp. jeho hemisféry propojit. K tomu slouží samostatné metody a způsoby. Hodně k zapojení pravé hemisféry napomáhá i fakt, že v software myšlenkových map lze kombinovat verbální – slovní části a popisky s obrazovými. Využití obou považuji za silnou stránku programů na tvorbu myšlenkových map. Zejména pro ty, kteří neradi malují nebo to neumí, takže jim potřebné obrázky nabízí rozsáhlá galerie příslušného programu nebo si je mohou importovat ze svých klipartů a složek. V praxi jsem viděl mapy, které byly postaveny převážně na grafice a dokonce jsem zaznamenal mapu zcela postavenou na kryptogramech a nebylo tam jediné písmenko. Přesto byla mapa jasná, přehledná a zcela přehledná.

Další argument pro důležitost pravé hemisféry je ten, že často od myšlenkové mapy očekáváme, že ukáže nebo alespoň nastíní nové, neobvyklé , netradiční řešení. K tomu potřebujeme ale probudit svůj tvůrčí potenciál. A ten má své kořeny v pravé hemisféře. Propojením pomocí myšlenkové mapy potom využijeme právě tvůrčí potenciál a kreativitu jedné složky a spojíme se znalostí exaktních dat, plánů apod. druhé složky a výsledkem je nové řešení problému, projektu, nový náhled na věc, nové myšlenky a nápady. V minulosti mnoho význačných vědců přišlo s netradičním řešením svého výzkumu, což jim přineslo úspěch a třeba i Nobelovu cenu. Jedním z nich byl třeba Charles Darwin, který dokázal svou teorii vypracovat za 15 měsíců, ale předtím velkou část svých poznámek měl v podobě myšlenkových map. Takových vědců však bylo více. Například Mendělejev se svojí Periodickou tabulkou prvků přišel poté, co se mu zdál sen, kde se mu zjevilo řešení uspořádání prvků v podobě šuplíků v dřevěné skříňce. Právě ve spánku se naše hemisféry mozku dokáží propojit a ukázat nový rozměr řešení problému nebo pohledu na jakoukoliv věc.

Při výcviku tvorby a využití map klademe proto důraz i na tento aspekt. Naše školení má v sobě zahrnutou složku související s touto problematikou a ve specializovaných školeních, kde předchází psychoanalytický test metodou Barvy života na zjištění Vašeho vnitřního potenciálu a schopností, se také tento aspekt rovněž objevuje, protože zmíněná metoda vychází rovněž z kooperace obou mozkových hemisfér.


Mgr. Miloslav Hubatka

Starosti s levou a pravou hemisférou
Přesunout se na začátek