hubatka@hubatkaconsulting.cz    +420 773 100 766

Když malý rozdíl dělá zásadní posuny

Malé, zdánlivě bezvýznamné nebo nedůležité rozdíly z dlouhodobého hlediska mohou znamenat zásadní a přímo strategické posuny vaší firmy, společnosti i vás samotných. Zkrátka když dva dělají totéž, není a zpravidla to nevytváří totéž. Jsou to drobné a skryté rozdíly, které v konečném výsledku odděluji vítěze od těch druhých.

Na svých seminářích rád používám příměr s dostihovým derby. Představte si závod koní. Samí pečlivě a důsledně trénovaní dostihoví favoriti. Jak zpravidla končí celý dostih? Je rozdíl mezi jednotlivými šampiony na koňskou délku nebo končí v cílové rovince tělo na tělo? Dnes často vyhrávají šampioni o ucho, o zlomek sekundy. Kvalita jejich přípravy, tréninku i průběhu závodu je tak profesionální, že pokud jezdec nebo kůň neudělá zásadní chybu, tak v cílové rovince jsou rozdíly minimální. Stejně je to i v byznyse nebo v jiných odvětvích. Konkurence je velká, nároky vysoké, tempo přímo zběsilé. Totéž platí i na poli obchodu a služeb. Pokud totiž daná společnost nebo podnikatel neudělá zbytečné chyby, tak se od své konkurence až tak neliší.

Dnes jsou rozdíly mezi jednotlivými adepty tak malé, že závod sám připomíná spíše středověkou falangu než roztahané závodní pole. Všichni favoriti běží plec na plec a poté co odpadnou slabé kusy, tak ve finiši se těžko rozeznává vítěz od poraženého.
Jenže bojová falanga měla jiný cíl a záměr. Středověký rytíř se učil, že když proti takové formaci hodíte švestku, tak se musí napíchnout na hrot kopí. Zde byla schopnost jet ve formaci otázkou přežití a úspěchu v boji. Dnes je to v obchodě přesně naopak. Zvítězí ti, co se dovedou odlišit.

Myšlenkové mapy a jejich aktivní využití mě naučily, že schopnost odlišit drobné rozdíly v malém včas v konečném výsledku může způsobit pověstnou kapku na misce vah v konečném výsledku. Jsou to ti úspěšní, kteří neustále cizelují své schopnosti a strategie a dbají i na drobné rozdíly a náznaky. Nepodceňují detaily, ale uvědomují si jejich vliv v konečném výsledku. A čím je daný závod delší, náročnější a konkurence vyrovnanější, tím jsou zmíněné detaily zásadnější.
A jak to souvisí s myšlenkovými mapami? Jednoduše. Myšlenkové mapy při správném nasazení a použití nám pomáhají vidět a odlišit ty drobné, často skoro neznatelné rozdíly. Navíc pomáhají aktivovat a zpřehledňovat naši intuici, která spolehlivě signalizuje tyto rozdíly a posuny, jen my je díky logice nebo i třeba díky spěchu, stresu apod. ignorujeme abychom záhy zjistili, že měly pravdu. A využití? Toto platí univerzálně v obchodě, politice, ale i sportu či osobním životě. Jak využít tento faktor v konkurenčním boji k osobnímu prospěchu učíme v našich seminářích a je to jeho důležitou součástí. Vyžaduje to pouze dobrý nástroj a samozřejmě i nutnou dávku zkušeností a cviku. Naučit se to však může opravdu každý.


Mgr. Miloslav Hubatka

Když malý rozdíl dělá zásadní posuny
Přesunout se na začátek