hubatka@hubatkaconsulting.cz    +420 773 100 766

Který program je lepší?

Jaký software pro tvorbu myšlenkových map si vybrat?

Článek nebo spíš úvaha spuštěná kritikou recenze.

Dobry den, těší mě snaha propagovat koncept mindmap, těší mě ještě více , že došlo na recenzi iMindMap. Ale… a nyní následuje řada připomínek a názorů, co v recenzi chybí nebo naopak je zbytečné. Co se líbí a nelíbí. Především se autoři připomínek dožadují více srovnání s jinými produkty a  hlavně požadují důraz na silné a slabé stránky programu.

A jsme u toho. Co je slabou nebo naopak silnou stránkou? Pokud se Vám moje recenze zdá být slabá, tak se omlouvám a je tomu záměrně. Připomínky z e-mailů nebo komentářů jsou oprávněné, pravdivé a podložené často vlastními zkušenostmi autora. V podstatě s nimi nemám problém. Vlastně mi tyto kritické připomínky pomohly a donutily mě napsat tento článek, který jsem dosud odkládal .

Za několik let vlastní praxe a využívání myšlenkových map a za několik let i vyučování práce s mapami jsem dospěl k několika zajímavým zjištěním. Žádná vědecká studie, jen čistá empirie, ale snad stojí za úvahu.

Tak jako každá myšlenková mapa je originálním odrazem individuality člověka, tak systém využití, způsobu práce, a tím i výběru vhodného SW pro tvorbu map je zcela individuální. Doslova – co vyhovuje jednomu, to 100% nevyhovuje jinému. Já jsem si zvolil iMindmap jen proto, že mě osobně velmi vyhovuje –  a to jsem zdůraznil. Znám však celou řadu osob, které jej zcela zavrhly. Stejně tak je to s velmi populárním SW Freemind, který je zcela zdarma a tím je pro mnoho osob  více přitažlivý. Hlavně studentům. Mě však vůbec nevyhovuje a sám jej vůbec nepoužívám a když, tak jako nutné zlo. Na druhou stranu je nemálo uživatelů, kteří na něj nedají dopustit.

Závěr? Vyzkoušejte jich co nejvíce a vyberte si sami. Naštěstí existuje velmi mnoho výrobců v různých cenových hladinách a každý umožňuje nějakou formu vyzkoušení zdarma. Já jsem vyzkoušel asi deset programů, více využíval pět a zůstal u dvou až tří. Podle toho, co potřebuji vytvořit. Celkem využívání z 90% však u mě náleží iMindMap.

Mgr. Miloslav Hubatka

Který program je lepší?
Přesunout se na začátek