hubatka@hubatkaconsulting.cz    +420 773 100 766

Programy na tvorbu myšlenkových map

Freeware, nebo placené programy na tvorbu myšlenkových map?

Jsou lepší ty placené nebo ty neplacené počítačové programy na tvorbu myšlenkových map? Nabízíme malé zamyšlení nad touto řečnickou otázkou. Odpověď je totiž jasná – oboje. A každý, si vybere podle svého. Má totiž z čeho.

Otázka možná trochu zavádějící, protože na ni neexistuje správná odpověď. Oba systémy mají své příznivce i odpůrce. A každý tábor má baterii argumentů. Správných a logických. Přiznávám, že znám více lidí, kteří používají ty neplacené. Důvod je prostý – cena a finanční náklady. Ale také dlužno říci, že pokud se někdo myšlenkovým mapám, resp. přednáškové nebo lektorské činnosti věnuje profesionálně, záhy sahá po těch placených. V minulosti jsem prošel a vyzkoušel mnoho programů na tvorbu myšlenkových map. Ty placené i ty zdarma. Nakonec jsem zakotvil u Freemind, který patří mezi ty zdarma a u iMind Map z těch profesionálních a placených. Přiznám se, že ale mnohem častěji používám ten profesionální. Z mnoha důvodů, ale především kvůli přehlednosti a jeho dalším možnostem. Při školení a prezentacích během mé lektorské činnosti se totiž tento program ukázal jako mnohem lepší, přehlednější a pro posluchače daleko vhodnější a efektivnější. Nemám nic proti Freemindu nebo dalším produktům, ale skutečně je využívám mnohem méně. A to ze zcela praktických důvodů. Produkty zdarma se nelíbily posluchačům a žákům . Na projekčním plátně nebo na interaktivní tabuli působily neatraktivně a fádně. Nemluvě o menší přehlednosti a názornosti.

Na druhou stranu pro osobní potřeby analýzy, rozklady problému nebo plánu postačí ty neplacené. Vždy je totiž nutno mít na zřeteli, k čemu to potřebuji a co s tím budu dělat dál. Prezentovat? Tisknout? Vkládat do článku….? A komu to budu případně prezentovat a k čemu to bude dál sloužit? To vše jsou argumenty, které je třeba zvážit a mít na zřeteli. Ujišťuji Vás, že i sebelepší myšlenková mapa, sebedokonalejší myšlenka a nápad zanikne, pokud bude výsledná myšlenková mapa nepřehledná ve všech svých částech nebo ještě hůře, špatně pochopitelná pro druhé osoby. Může tak zmařit mnoho vaší práce, času a vašeho očekávání.

Mgr. Miloslav Hubatka

Programy na tvorbu myšlenkových map
Přesunout se na začátek