Který je lepší?
Článek nebo spíš úvaha spuštěná kritikou recenze.
Dobry den, těší mě snaha propagovat koncept mindmap, těší mě ještě více , že došlo na recenzi iMindMap. Ale… a nyní následuje řada připomínek a názorů, co v recenzi chybí nebo naopak je zbytečné. Co se líbí a nelíbí. Především se autoři připomínek dožadují více srovnání s jinými produkty a hlavně požadují důraz na silné a slabé stránky programu.
A jsme u toho. Co je slabou nebo naopak silnou stránkou? Pokud se Vám moje recenze zdá být slabá, tak se omlouvám a je tomu záměrně. Připomínky z e-mailů nebo komentářů jsou oprávněné, pravdivé a podložené často vlastními zkušenostmi autora. V podstatě s nimi nemám problém. Vlastně mi tyto kritické připomínky pomohly a donutily mě napsat tento článek, který jsem dosud odkládal .
Za několik let vlastní praxe a využívání myšlenkových map a za několik let i vyučování práce s mapami jsem dospěl k několika zajímavým zjištěním. Žádná vědecká studie, jen čistá empirie, ale snad stojí za úvahu.
Tak jako každá myšlenková mapa je originálním odrazem individuality člověka, tak systém využití, způsobu práce, a tím i výběru vhodného SW pro tvorbu map je zcela individuální. Doslova – co vyhovuje jednomu, to 100% nevyhovuje jinému. Já jsem si zvolil iMindmap jen proto, že mě osobně velmi vyhovuje – a to jsem zdůraznil. Znám však celou řadu osob, které jej zcela zavrhly. Stejně tak je to s velmi populárním SW Freemind, který je zcela zdarma a tím je pro mnoho osob více přitažlivý. Hlavně studentům. Mě však vůbec nevyhovuje a sám jej vůbec nepoužívám a když, tak jako nutné zlo. Na druhou stranu je nemálo uživatelů, kteří na něj nedají dopustit.
Stejné je to s nástroji a funkcemi v jednotlivých programech. Všimnul jsem si, že jiné preferují ženy a jiné muži. Ještě větší rozdíl jsem zaznamenal u osob s různým stupněm technického zvládnutí PC, resp. s různou úrovní uživatelských znalostí a dovedností. Technicky zdatnější si libují v různých vychytávkách s možností dalších funkcí, šablon, obrázků atp…stažitelných online. Využívají velkou část nabízených funkcí a nástrojů produktů. Naproti tomu osoby spíše jen se základními uživatelskými dovednostmi používají tak 10-20% celkových možností produktu a to ještě v tom lepším případě. Jsou však jejich mapy horší? Samozřejmě, že ne. Jsou jen jiné, ale plně jim také splnily svůj účel. Zcela odlišně preferují nástroje a funkce v programech na tvorbu myšlenkových map lidé spíše s technickým zaměřením a jiné lidé spíše humanitně zaměření.
ávěr? Vyzkoušejte si opět produkt- program a jeho funkce a nabízené možnosti. Někdo naráz, někdo postupně. Stejně vám pod kůží zůstanou jen některé a ty ovlivní popularitu daného programu. Nic není špatně. Jen zkoušejte.
Cena. Zde opět moje zkušenost z praxe ukazuje, že mnoho osob se od programů zdarma postupně posunují směrem k placeným profesionálním produktům. Není tak tomu vždy, ale dost často. Zejména, když se program stává jejich pravidelným pracovním nástrojem.
Hodně úspěchů při výběru a hlavně aplikaci myšlenkových map ve vašem PC přeje
Mgr.Miloslav Hubatka