Hlavní stránka » O myšlenkových mapách » iMindMaps – program na tvorbu myšlenkových map

iMindMaps – program na tvorbu myšlenkových map

iMindMaps je program na tvorbu myšlenkových map přímo od jejich tvůrce, hlavního propagátora Tony Buzana. Jedná se, dle mého mínění, o jeden z nejlepších SW na tvorbu map vůbec. Bohaté zkušenosti a mnohaletá praxe autora se promítla v promyšleném, velmi účelném a zároveň uživatelsky velmi příjemném software.

Vyzkoušel jsem mnoho počítačových programů od mnoha výrobců. Každý měl nějaké klady i nějaké zápory. A nelze jednoznačně říci, který byl dobrý a který špatný. Při tvorbě myšlenkových map se totiž promítá tolik aspektů a tolik individuálních odlišností, že skutečně každému vyhovuje něco jiného. To, co jeden považuje za super nástroj, druhý strhá jako nepotřebnou a zdržující blbost. Ale kdybych měl skutečně určit jednoznačného vítěze mezi produkty na myšlenkové mapy, byl by to iMindMap od Tony Buzana. Svědčí o tom i fakt, že ačkoliv mám nainstalováno více produktů, tak z 90% používám právě tento.

Používám jej už několik let a to téměř denně. Pokud bych měl stručně charakterizovat iMindMap , tak bych použil přívlastky jako je jednoduchý, rychlý, intuitivní a přehledný. Staré dobré – v jednoduchosti je krása- zde platí plnou měrou. Jedna a nepříliš rozsáhlá lišta nástrojů obsahuje vše potřebné a to ještě ve velmi příjemné formě, tak intuitivní a snadné, že s programem umíte pracovat de facto ihned. Pár kliknutí a i bez obsáhlého studia nebo manuálu víte vše potřebné. Samozřejmě, že možností a nástrojů je více, ale i ty objevíte záhy. U jiných produktů jsem se často ztrácel v obrovském množství funkcí a nástrojů a když jsem některou chtěl použít, musel jsem složitě překlikávat a odskakovat jinam. Tím se často přetrhla nit myšlenek a to mě rozčilovalo. Rád dělám mapy tzv. z patra, tedy ihned tak, jak myšlenky a nápady běží, je zapisuji do mapy. Tuto rychlost právě iMindMap umí. Uchopím, nátáhnu, popíšu a znovu nátáhnu, popíšu atd. Mapa pak roste před očima. Vložit obrázek, poznámku.., žádný problém, jeden dvě kliknutí vedle a je to tam. Stejně snadné je uložení či export. Exportovat můžete jako obrázek, dokument Microsoft office, PDF soubor, webovská stránka, interaktivní prezentace…. IMindMap je pro Windows, Linux, Mac a nyní i android a Mac

Osobně si považuji i takových funkcí, jako je okamžité generování barvy (ale mohu si sám změnit), snadná manipulace s větvemi (potažení, přemístění..), import dalších objektů. Návody, triky a tipy program nabízí sám, nebo si je můžete prohlédnou přímo na stránkách Tony Buzana. Zde jsou v podobě videa, tedy velmi názorně.

Pro českého uživatele asi bude nevýhodou fakt, že produkt sice existuje v mnoha jazykových mutacích, ale stále ne v češtině. Pak doporučuji standardní angličtinu (pokud neovládáte jiný jazyk). Ale na druhou stranu Vám neznalost jazyka nebude překážkou, protože ovládání programu je skutečně intuitivní a snadné.

Další nevýhodou je systém prodeje a distribuce produktu. Objednávka, placení i instalace probíhá přes internet, tedy online. Nelze jinak, což český zákazník nemá moc v oblibě, zejména když má platit přes svoji kartu nebo systémem PayPal. Ze svojí vlastní zkušenosti však musím říci, že platba i distribuce včetně instalace byla bez jediného problému a velmi snadná. Po zaplacení dostanete do svého e-mailu instalační aktivační klíč, který Vás opravňuje ke dvěma instalacím. Můžete si tedy nainstalovat produkt na svoje PC a třeba i na notebook nebo netbook. Dokonce, když jsem přeinstalovával počítač a potřeboval nový klíč, tak jsem jej obdržel bez problémů na základě jednoho e-mailu a nainstaloval tak vše znovu a to v novější verzi. Nabídka update je rovněž online. Jde objednat a zakoupit instalační medium, ale není zrovna nejlevnější.

Závěrem bych zhodnotil iMindMap jako skutečně profesionální, kvalitní nástroj na tvorbu myšlenkových map, který bych s klidným svědomím doporučil každému, kdo s mapami pracuje v jakékoliv podobě a rozsahu. Od žáků a studentů, přes učitele až po profesionální manažery a už v komerční sféře nebo ve statní správě.

Mgr.Miloslav Hubatka